Ki ne álmodozni a ragyogó, dús és selymes hajról? Mennyi erőt és szert áldozunk arra, hogy megőrizzük az egészségét és a szépségét. Ezért nagyon elkeserítő, amikor reggel felkelve, azt tapasztaljuk, hogy hajkoronánk nyomot hagyott a párnán. Nem örvendeztet meg a kihullott hajszálak mennyisége sem, amelyek a fésűn vagy a ruhán maradnak. Mit tegyünk, ha nagyon erősen hullik a hajunk, hogyan adjuk vissza egykori dússágát?
Ellenőrizzük a hajhullás folyamatát
Azt gyanítja, hogy haja sűrűsége katasztrófálisan csökken és ideje meghúzni a vészharangot? Ezt könnyű leellenőrizni. A szakemberek normálisnak tartják, ha körül-belül száz hajszál hullik ki naponta. Mennyiségük változhat az évszaktól függően, vagy az étkezéstől és ápolási módszertől függően is. Hogy leellenőrizzük, szükség van-e azonnali intézkedésekre, egy kicsit meg kell húzni egy kisebb fürtöt. Ha két hajszálnál több marad a kézben – akkor ez a fokozott hajhullás jele.
Ne ijedj meg. Ha nincs szó a kopaszodás patológiájáról, amelyet csak egy orvos-trichologist tud alátámasztani, a helyzetet ki lehet javítani. Még mielőtt eldöntenéd, hogy mit is tegyél, ha hullik a hajad, előbb ki kell deríteni a kellemetlen folyamat okát.
Miért hullik a haj?
Felépítés
A haj felépítését tekintve, olyan mint egy élő szervezet, amely állandóan megújul, elhal és újra nő. A következőkből épül fel:
- hajhagymák, amelyekből az új hajszálak nőnek ki;
- haj papilla , amely eljuttatja a hajhagymákhoz a tápanyagokat;
- haj zsákok faggyúmirigyekkel, amelyek védik a gyökereket;
- tő – a hajnak az a része a bőr fölött, amelyet látunk.
A gyenge gyökér, a sérült hajhagymák gyakran a hajhullás okát képezik.
Érdekes!
- Minden egyes egészséges szörtüszőből, amelyeknek a száma a fejbőrön eléri a 150 ezret, akár 25 új hajszál is megjelenhet.
- A haj növekedésének gyorsasága az évszaktól és a napszaktól függően változik.
- Általában egy hónap alatt a haj 1,5 cm-t nő.
A kihullás okai
Ha észrevetted, hogy hajad kezdi elveszíteni sűrűségét, hajfürtjeid fakóak lettek, a hajhullás egyre gyakrabban aggaszt, igyekezz kideríteni a fenyegető tünetek okait. Ezek következményei lehetnek valamilyen belső zavaroknak a szervezetben, valamint külső tényezőknek is.
A szervezet jelzései
Az aktív hajhullás gyakran összefügg a hormonális zavarokkal, a tápanyag hiánnyal, a megbetegedésekkel a szervezetben.
- Az egyik a fő ellensége az egészséges hajnak a minden féle diétázások túlzásba vitele. A szervezet azonnal reagál a súly vesztésére, az állandó vitamin hiányra, a kellő mennyiségű fehérje és a hasznos zsírok hiányára, s töredezéssel és hajhullással válaszol. Ha a szőrtüszők nem kapnak elég vast, C vitamint, B csoportba tartozó vitaminokat, kálciumot és magnéziumot – elpusztulnak.
- A haj állapotára és mennyiségére a hormonális változások is hatással vannak. Gyakorlatilag minden nőt aggaszt a kérdés: «Mit tegyek, ha nagyon erősen hullik a hajam?» a terhesség vagy a menopauza közben, a fogamzásgátló tabletták szedésének eredményeként. Nem kizárt, hogy a fokozott hajhullás genetikai hajlam.
- A hajszálak kihullását, a korpásodást, a korai őszülést kísérhetik az elterjedt betegségek is – endokrin, emésztőrendszer, bőr, deréktáji fájdalom, a máj, vesék és az epehólyag munkájának zavara.
Sajnos, sem a pakolások, sem a tinktúrák nem segítenek ilyen helyzetben. Itt csak a specializált kezelés segít megőrizini a hajat, megállítani a kihullását.
Kivűlről jövő fenyegetés a haj számára
- Komoly tényező, amely elősegíti a hajhullást – az állandó stressz. Általában, az érzelmi aggodalmak következményei három-négy hét múlva tudatnak magukról a hajon.
- Káros hatással van a gyakori hajfestés, a hajvasalók, hajszárítók, hajcsavarók használata, a dauer.
- Nem érdemes ignorálni a napsugarak kölcsönhatását sem, amelyek kiszárítják a hajat, a hőmérséklet ingadozásokat, amelyek megzavarják a szőrtüszők tápellátását, a mechanikus sérüléseket.
- Az intenzív hajhullás oka gyakran a káros anyagokat tartalmazó hajmosó szerek alkalmazása, a fém fésűk, a klórozott víz használata.
- És, természetesen, fölösleges lesz beszélni a dohányzás, alkohol fogyasztás és gyógyszer szedés hatásáról az egész szervezetre nézve.
A haj megmentésének hatásos módszerei
Mit tegyünk, ha a hajunk elveszítette a ragyogását, a rugalmasságát és minden nappal csak jobban hullik? Ha úgy döntöttél, hogy visszaadod a hajkoronád egészségét, megállítod a hajhullást, egyszerre «minden fronton» ott kellesz lenni.
Mi van a tányérodban?
Az első, amire oda kell figyelni, természetesen, az étkezés. A hajad nem marad adósod, gyors növekedéssel és ragyogó szépséggel fizetve, ha bevonod a minden napos étrendedbe a húst (jobb, ha a szárnyast, a sovány marhahúst és a májat részesíted előnyben). A sajt, a túró, a tejtermékek megtelítik a szervezetedet kálciummal, javítják a gyomor-bél traktus munkáját. Kiválóan elősegítik a haj növekedését a hüvelyesek, a diófélék, a búzacsíra, teljes kiőrlésű gabona, sok gyümölcs és zöldség. Nem lesz fölösleges dolog, ha egy ideig biotint fogsz szedni, vitamin komplexumot, amely a bőr és a haj számára van rendeltetve.
Hasznos manipulációk
Rendszeres hajhullás esetében a masszázs elkerülhetetlen dolog, valamint szükség van növényi és illóolajos pakolásokra és persze megfelelő ápolásra is.
- Javasoljuk, hogy ne vidd túlzásba a gyakori hajmosást. A tökéletes variáció, ha nincs probléma a fejbőr zsírosodásával, – heti 2 alkalommal mosni a hajat. Emellett a töredezett hajvégek levágása elősegíti a haj növekedését.
- Az arzenálodban minden képpen lennie kell fém fésűknek éles fogakkal. Minden nap, reggel és alvás előtt masszírozd meg a fejed kefével (jobb fa hajkefével) különböző irányokban a hajhagymák stimulálásához. Ez egyszerű, sokak által bizonyított folyamat, amely nagyon hatásos az erős hajhullás esetében.
- Sokan tévesen kerülik a speciális erősítő hatású szereket, amelyek a gyógyszertárakban és a kozmetikai boltokban kapatóak. Egy jó minőségű sampon és balzsam, például ginzeng kivonattal, jojoba olajjal vagy pantenonommal valóban segít erősebbé tenni a hajat, a hajhagymákat, megállítani a hajhullást.
- Heti egy-két alkalommal javasolt tápláló és erősítő pakolásokat készíteni, növényi főzeteket alkalmazni a öblítéshez és a bedörzsöléshez. Tökéletes ebben a vonatkozásban a csalán, a kamilla, cickafark főzet. A főzet elkészítéséhez egy pohár forralt vízben állni kell hagyni 1 evőkanálnyi növényt egy fél órán keresztül.
- Ha a hajhullás hosszú ideje tart, az illóolajok érkeznek segítségül. Néhány csepp boróka, cédrus, levendula olajat el kell osztani a hajon és be kell dörzsölni a bőrbe, előzetesen összekeverve az alappal. Ez lehet folyékony méz, növényi olaj vagy tejföl.
- A legjobb szerek a szőrtüszők beérésének és a haj növekedésének elősegítéséhez a mustáros pakolások és az erős paprika tinktúrák, makadámia, jojoba és rozmaring olajjal.
- Ahhoz, hogy csökkentsd a boltokban kapható samponok káros hatását a hajra nézve, próbáld ki az ayurvédikus hajmosó szert. Egy ilyen gyógyító hatású sampon elkészítéséhez egyenlő mennyiségben össze kell keverni a porrá aprított mandulát és kukorica lisztet. Miután bedörzsölöd a fejedbe, csak jól le kell rázni.
Reméljük, hogy javaslataink segítenek megbirkózni a hajhullással egyszer és mindörökre. Dús hajkoronád pedig a büszkeségeddé válik!
Fürtjeid elkezdhetnek hullani a hajaddal való hibák miatt, amelyeket elvétesz .