Fanyar, fűszeres, melegítő forralt bor – a tökéletes ital hideg időben. Élvezze az ízét és feledkezzen meg a szürke hétköznapokról.
Miből készítik a forralt bort
Nagy szerepet tölt be az ital elkészítésében a fűszerek és a bor minősége.
A forralt borhoz jobb olcsóbb borfajtákat használni, mivel a jó minőségű borok főzésekor elveszíthetik a nemes tulajdonságaikat és ízüket. Abban az esetben, ha száraz bort használunk, a forralt bor fanyarabb és erősebb lesz. A félédes bor bársonyos ízt kölcsönöz az italnak.
Bármilyen fűszert hozzáadhat. A leggyakrabban a forralt borhoz a következőket adják hozzá:
- Fahéj — klasszikus összetevő, amelyet nem érdemes kihagyni. Ez a fűszernövény javítja a vérkeringést és különleges ízt biztosít az italnak.
- Szegfű — szintén hagyományos összetevője a forralt bornak, amely elősegíti a vérkeringést és erősíti a gyomorfalakat, hasznos megfázás esetében. A szegfű specifikus illata csökken a felmelegítés során, ezért minél később lesz hozzáadva az italhoz a jelen fűszer, annál jobb. Egyesek a szegfőt díszítésként használják: belehelyezik a szegfőt a citrom, vagy narancs héjába.
- Gyömbér — nagyon erős antioxidáns, amely kiváló melegítő hatással rendelkezik, ezért helyettesíthetetlen a hűvös és esős időben. A gyömbér élességet kölcsönöz a gyömbérnek.
- Az anis megvéd a vírusos fertőzésektől, nagyon hatásos a légutak betegségei során. A keleti édességek ízét kölcsönzi az italnak. Emellett az anis nagyon szépen néz ki a borospohárban.
- Kardamom — erős fűszer kellemes citrom ízzel. A kardamon javítja az agy munkáját, az idegrendszerét, elősegíti az immunrendszer erősítését.
Az erőteljesebb íz és illat érdekében a forralt borhoz szárított borbolyát, fűszerborsot, szerecsendiót, babérlevelet, gyümölcsöket, bogyókat és gyümölcsleveket adnak hozzá. Édesítőszerként cukrot vagy mézet használnak.
Forralt bor recept
Bloggunk a következő összetevőket választotta ki a forralt bor számára:
- 2 evőkanál cukor;
- 1 teáskanál fahéj;
- ½ citrom;
- 1 alma;
- 2–3 cm gyömbér gyökér;
- 750 ml vörös félédes bor;
- 250 ml almalé;
- 2–3 fahéj bot;
- 2–3 kardamom mag;
- 1–2 szegfű rügy;
- 3 szem fűszerbors.
Hogyan készül a forralt bor
Öntse bele a cukrot egy kisebb tálkába és adjon hozzá egy kanál fahéjat. Keverje össze.
Vágja le a citrom héját. A belsejét vágja fel karikákra.
Mossa meg és vágja fel az almát.
Tisztítsa meg a gyömbér gyökerét. Ezt gyorsabb és könnyebb megcsinálni egy teáskanállal. Vágja fel a gyömbért vékony lemezekre.
A fazékba öntse be a vörösbort és az almalevet.
Tegye a fazekat lassú tűzre és adja hozzá a citrom belsejét, héját, az almát.
Tegye bele a fűszereket és a citromot a fahéjjal.
Melegítse fel a bort 80 °С: a fazék fölött pára fog megjelenni, Ön pedig valami fortyogásra hasonlítót fog hallani.
A forralt bort nem szabad felforralni, mivel máskülönben a bor íze ki fog párologni a folyadékkal együtt.
Takarja be a forralt bort fedővel és vegye le a tűzről. Ahhoz, hogy a meleg tovább megőrződjön, betekerheti a fazekat egy törölközővel. Hagyja állni 10–15 percig.
Ha nem akarja azonnal fogyasztani, akkor Öntse át a fazék tartalmát egy termoszba. Ettől az ital csak jobb lesz: többet áll és sűrűbbé válik.
A forralt bort, amely megállt egy kicsit szűrje át egy szűrőke vagy egy gézdarab segítségével.
Öntse szét poharakba és élvezze a melegítő hatású italt, élvezze a romantikát, amelyet a forralt bor ad.